міжнародний освітній та мистецький проєкт на Сході України

MISTO TO GO SCHOOL:
ШКОЛА КУЛЬТУРНИХ ІНІЦІАТИВ ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА

Як творчі ініціативи громадянського суспільства можуть змінити життя прифронтових міст сходу України?
Міжнародний театральний проєкт Misto to Go вже три роки досліджує Донбас, звертається до нього з різних сторін: особистих історій підлітків та їх батьків, дворових поз, вуличних звуків, співів дідусів та бабусь, сучасної і не дуже сучасної музики. Історії “справжніх людей” перетворюються на вистави, музичні інсталяції та театральні фільми. Автори та виконавці цього проєкту — учні шести шкіл Донбасу. Вони через театр пізнають дорослий світ та репетирують, як до цього світу ставитися. Три роки проєкт через театр показував Донбас Україні, а Україну — Донбасу.

І зараз настав час нового етапу!
«Донбас — це потужний регіон, у якому багато болю. Цей біль дуже різний, але його відчувають всі. Цей біль треба пропрацьовувати. Він має піти геть. І цю енергію треба направити у вірне русло.

Війна забагато забрала, але й дала натомість. Я зачарована сучасними підлітками — вони знають собі ціну, знають вагу правди, вміють діяти. Молодь на Донбасі отримує замало підтримки дорослих, але чисельні театральні проєкти дали нам розуміння, що за підтримки та при бажанні можна змінити і власне життя, і увесь регіон»

Вікторія Городинська
випускниця Школи №3 (Миколаївка)
Восени 2021 року 18 учнів з шести шкіл Донбасу зібралися разом, щоб вигадати нове майбутнє Донецької та Луганської областей.

Впродовж трьох місяців на семінарах, воркшопах та дискусіях з українськими та іноземними експертами в області культури, мистецтва та громадянських ініціатив підлітки створювали концепції проєктів змін. Який світ вони бажають створити на Донбасі? Через які проєкти можливо розвивати культурний ландшафт сходу України? І як розпочати мирний діалог городян на Донбасі?

Важлива частина «Школи культурних ініціатив»— це діалог учнів з місцевою владою про те, як ці проєкти втілити у життя вже сьогодні.
«У мене є стійке відчуття, що нову Україну неможливо побудувати в Києві. Якщо не спрацювало за сім років після Майдану, то не спрацює й далі. Досягнути цього можна лише через малі міста. Тому у цьому проєкті ми прагнемо створити для підлітків безпечний простір для висловлювання та допомогти їм зрозуміти власні потеби та потреби спільноти. Сприяти розвитку, зміненню, зміцненню своїх міст та Донбасу в майбутньому».

Ден Гуменний
куратор Misto to Go
У фіналі «Школи культурних ініціатив» 18-19 грудня 2022 року відбувся міжнародний Симпозіум у Школі №3 міста Миколаївки Донецької області, де наші учні представили свої проєкти, а міжнародне журі обрало одну ідею. Проєкт-переможець весною 2022 року буде презентований у Академії Миру в Кобленці ("Friedensakademie Rheinland Pfalz der Universität Koblenz Landau", Німеччина).

Крім цього, на міжнародному Симпозіумі відбулися лекції та дискусії про побудову миру і про те, як мистецтво може змінювати світ.


З вітальним словом до учасників Симпозіуму звернулась пані Генеральний консул Німеччини в Донецьку, з тимчасовим офісом у Дніпрі, Таня Байєр.

Простір Школи №3 ми перетворили на тотальну інсталяцію з театральних вистав, відео та фотоінсталяцій, перформансів та безлічі творчих проєктів, що були створені на Донбасі за останні сім років.


Перший день Симпозіуму завершився живим концертом — українською прем’єрою альбому «Нова симфонія Донбасу», який берлінський музикант Юрій Гуржи створив разом з учнями прифронтових шкіл у 2020 році в рамках проєкту Misto to Go-2.

А наприкінці другого дня відбулися прем'єри двох фільмів: "ГЕРОЇ" та Instafilm.
«Від дослідження рідних міст наші учні готові перейти до їх якісних змін. Дякуючи проєкту Misto to Go, вони відчувають у собі сили та сміливість змінюватись та змінювати — працювати не лише для себе, а й для спільноти, об’єднувати людей навколо великих ідей та проєктів.

І ми спробуємо їм у цьому допомогти!»

Яна Гуменна
Педагог Misto to Go

Програма Misto to Go School:
“Школа культурних ініціатив громадянського суспільства”

03.12 — 20.12
04.12, 15:00
Введення у проєкт “Школа культурних ініціатив громадянського суспільства”
Ден Гуменний та Георг Жено
04.12, 16:00
“Як через мистецтво ми боремося з расизмом та міжкультурними конфліктами у Східній Німеччині”
Георг Жено та Анастасія Тарханова
05.12, 10:00
“Як створити нові тенденції в культурі”
Міріам Чьолль (Miriam Tscholl)
Онлайн-лекція oднієї з найвідоміших режисерок в Німеччині. Міріам Чьолль створила та 10 років керувала проєктом “Bürgerbühne” (Театр Городян) в Theater Staatsschauspiel Dresden. Міріам Чьолль започаткувала новий театральний рух та тенденцію в Німеччині — “Bürgerbühne”.
06.12, 15:00
“Як вирішити гострі конфлікти між групами, що вважають себе ворогами”
Мелані Гусак (Melanie Hussak)
Лекція та майстер-клас Melanie Hussak — співробітниці Friedensinstitut Koblenz при Університеті Koblenz/Landau, Institut for Peace Research.
07.12, 10:00
“Проєкт “Діти та військові” Театру Переселенця — як театр зміг зробити в прифронтових містах перший контакт між місцевими підлітками і українськими військовими”
Олексій Карачинський
Лекція військового психолога, співзасновника Театру Переселенця.
07.12, 15:00
“Як через мистецтво встановити перший контакт між різними групами, які бояться один одного”
Олексій Карачинський
Лекція військового психолога, співзасновника Театру Переселенця.
08.12, 10:00
“Як театр допомагає почути один одного”
Міріам Чьолль (Miriam Tscholl)
Онлайн-лекція oднієї з найвідоміших режисерок в Німеччині. Міріам Чьолль створила та 10 років керувала проєктом “Bürgerbühne” (Театр Городян) в Theater Staatsschauspiel Dresden. Міріам Чьолль започаткувала новий театральний рух та тенденцію в Німеччині — “Bürgerbühne”.
08.12, 15:00
“Як у Європі культурні рухи намагалися змінити своє середовище: екологія, соціальні та політичні питання”
Уве Гьоссель (Uwe Goessel)
Онлайн лекція від берлінського драматурга, який працює з найвідомішими німецькими театральними рухами та компаніями, наприклад з Rimini Protokoll.
09.12, 17:00
“Ми пройшли слідами тих, хто вижив. Який слід вони залишають в нас? Пройшовши по слідам тих, хто вижив: що ми виносимо для себе? Пройшовши по слідам тих, хто вижив: як це змінює нас?”
Марина Бондас
Онлайн-бесіда з першою скрипкою Берлінської філармонії, керівником волонтерського проєкту “Музика рятує”, співзасновницею німецького благодійного проєкту «Серце для України».
10.12, 15:00
“Які реальні можливості інтегруватися та змінювати своє оточення є для підлітків на Донбасі”
Наталія Дроздова
Лекція начальниці Управління освіти Бахмутської міської ради.
11.12, 15:00
“Як і через що ми можемо змінювати Україну?"
Ведучі: Вікторія Городинська та Георг Жено
Онлайн-розмова з випускниками Школи №3, героями вистави “Моя Миколаївка” та фільму “Школа №3”, які отримали Гран-прі у секції 14+ на Берлінському фестивалі: Аліна Кобернік, Катя Сергєєва, Іван Шило, Аліса Кузнєцова та Олександр Бабаков. 7 років тому (під час активних бойових дій) вони познайомилися з різними дивовижними волонтерами. Багато з них — діячі мистецтва. Як цей контакт змінив їх життя?
11.12, 16:30
“Що можуть підлітки робити на Донбасі?”
Ольга Бакуха
Лекція Ольги Бакухи — замдиректорка Школи №3 по позакласній роботі.
12.12, 15:00
“Як я можу через мистецтво змінювати світ”
Женя Стрижкова та Віола Стороженко
Лекція тьюторок проєкту MISTO TO GO. Женя та Віола брали участь в багатьох соціально-культурних проєктах волонтерських рухів на Донбасі. Чого не вистачає і що потрібно Донбасу?
12.12, 16:30
“Як і чому 15-річна дівчина організувала першу незалежну газету в Миколаївці”
Вікторія Городинська
Лекція Вікторії Городинської про створення газети “Голоса города” в Миколаївці.
13.12, 15.00
“Спроби створити незалежний театр в Україні”
Яна Гуменна та Ден Гуменний
Лекція спів-керівників нового Театру Громадян в Україні. Співавтори куратори та учасники більше ніж 100 перформативних проєктів в Україні, Грузії, Польщі, Австрії, Чехії та Німеччині.
Паралельно з лекціями учасники “Школи культурних ініціатив громадянського суспільства” самостійно розробляють ідеї культурних проєктів на Донбасі, які представлять на Симпозіумі MISTO TO GO SCHOOL.

У фінальній частині 14.12 — 17.12 ми обговорюємо ці проєкти з локальною владою міст наших учасників.

Міжнародний Симпозіум Misto to Go School

18-19 грудня 2021
Субота, 18 грудня
14:00 — відкриття:

З вітальним словом до учасників Симпозіуму звертається пані Генеральний консул Німеччини в Донецьку, з тимчасовим офісом у Дніпрі, Таня Байєр

Вступне слово від Ольги Краснопєєвої — директорка Школи №3

Вступне слово від Дена Гуменного — куратор проєкту Misto to Go

Вступне слово від Олександра Гадяцького — міський голова Миколаївки

Ведучі всього дня: Женя Стрижкова та Віола Стороженко

15:00-18:00 — Презентація ідей проєктів MISTO TO GO SCHOOL

18:00 — Перерва: чай, кава

19:00 — засідання Журі Симпозіуму

20:00 — вручення нагород переможцям конкурсу та сертифікатів усім учасникам. А також — презентація альбому культурних проєктів MISTO TO GO SCHOOL і вручення його всім учасникам

21:00 — Концерт: українська прем’єра альбому “Нова Симфонія Донбасу”, який берлінський музикант Юрій Гуржи створив разом з учнями прифронтових шкіл у 2020 році в рамках проекту Misto to Go-2
Неділя, 19 грудня
Ведучі всього дня: Женя Стрижкова та Віола Стороженко

12:00 — Відкриття другого дня:

Лекція представників ініціативної групи «MEDI@NNA»

13:00 — Лекція учнів школи з міста Авдіївка про проект “Музика рятує”, у якому вони брали участь кілька років

14:00 — Онлайн-лекція Корнелії Бухбергер (Matthias-Claudius-Gymnasium, Гамбург) про 20 років роботи з дітьми у театрі та про побудову миру

15:00 — Прем’єра театрального фільму “Сліди тих, що вижили або Герої мого часу”

Дискусія з глядачами за онлайн-участі учасників проєкту: учнів Matthias-Claudius-Gymnasium (Гамбург). Проект реалізується в програмі "MEET UP! Youth for Partnership" за підтримки Фонду “Пам'ять, відповідальність і майбутнє” (EVZ) Федерального міністерства закордонних справ Німеччини.

16:00 — Прем’єра театрального фільму “INSTAFILM” та дискусія з глядачами за онлайн-участі учасників проєкта: учнів Matthias-Claudius-Gymnasium (Гамбург). INSTAFILM — це спільний проєкт Misto to Go, PostPlayLаb, Театр Громадян та Agency for Safe Space. За підтримки Гамбурзької Фундації "Claussen-Simon-Stiftung" (Гамбург).

17:00 — Вистава учнів Миколаївської школи №3 про концтабори: “Танго Смерті”, постановка — Ольга Бакуха

18:00 — Закриття Міжнародного Симпозіуму «Misto to Go School: Школа культурних ініціатив громадянського суспільства»
Журі конкурсу Misto to Go School:
Голова журі — Єгор Макаренко (випускник Ліцею №1, місто Попасна, тьютор проєкту Mistо to Go-2)
Гадяцький Олександр (мер Миколаївської ОТГ)
Анастасія Щекодіна (учениця Школи №10, Бахмут)
Марія Миколаєва (випускниця Школи №3, Миколаївка)
Наталія Дроздова (начальниця Управління освіти Бахмутської міської ради).
Валентина Шулік (співробітниця Управління освіти Попаснянської міської ради).
Олексій Карачинський (військовий психолог, спів-засновник Театру Переселенця)

Почесні учасники Симпозіуму:
Каліберда Любов Іванівна (директорка школи у смт. Райгородок)
Віктор Шулік (директор Ліцею №1 в місті Попасна)
Анатолій Береславський (викладач Ліцею №1, Попасна, депутат міської Ради)
Команда проєкту
Misto to Go School:
Школа культурних ініціатив
громадянського суспільства
  • Георг Жено
    керівник (Німеччина)
  • Ден Гуменний
    керівник (Україна)
  • Анастасія Тарханова
    головна художниця
  • Ольга Бакуха
    педагогиня
  • Яна Гуменна
    педагогиня
  • Вікторія Городинська
    менеджерка з комунікації
  • Євгенія Стрижкова
    тьюторка (випускниця Ліцею №1, Попасна)
  • Віола Стороженко
    тьюторка (випускниця Ліцею №1, Попасна)
  • Альбіна Бакуха
    тьюторка (учениця Школи №3, Миколаївка)
Misto to Go: Школа культурних ініціатив
громадянського суспільства
проєкт створено за фінансової підтримки програми "Східне партнерство" Федерального міністерства закордонних справ Німеччини
PostPlayLab
Agency for Safe Space
Mediafrontline
Центр перформативної освіти Perfosvita
Школа №3 Миколаївка Донецька область
Школа №1 Попасна Луганська область
програма
З усіх питань звертайтеся до нас
будь-яким зручним вам способом:

e-mail: perfosvita@gmail.com
телефон: +380(66) 153-21-92
Messenger | Instagram | Telegram
Made on
Tilda