міжнародний театральний проєкт та театральний фільм

Я АННА І ХЕЛЬГА

ПРОЄКТ РЕЛОКОВАНО ДО НІМЕЧЧИНИ. ПРЕМ'ЄРУ ЗАПЛАНОВАНО НАПРИКІНЦІ БЕРЕЗНЯ 2022 РОКУ В THESPIS ZENTRUM BAUTZEN.
Що б сталося, якби Анна Франк та Хельга Геббельс зустрілися у бомбосховищі посеред сьогоднішньої війни у Європі — в Попасній, на Донбасі, в Україні?
Теодор Адорно, німецький філософ та композитор, писав: “Будь-яке народження має бути оплачено смертю, а будь-яке щастя — нещастям”. Чи завжди те, що сталося одного разу, має повторитися знову? Чому пошуки дружби та кохання приводять не до чарівного Граалю, а до нового спалаху насилля? І як народжується ненависть?

За даними дослідження ADL Global 100 Index в Україні зараз один з найвищих рівнів антисемітизму серед країн Східної Європи. За 4 роки він виріс з 32% до 46%. І ця тенденція зберігається. Крім того, в середньому кожен четвертий європеєць розділяє антисемістські стереотипи, а кількість націоналістично налаштованих правих постійно зростає.

Тому так важливо саме зараз говорити з людьми через мистецтво про нову небезпеку “правого повороту”. І ми хочемо роботи це з підлітками на Донбасі — у середовищі, де шовіністичні погляди приживаються найбільше. Бо бідність та війна аж ніяк не сприяють розвитку толерантності та терпимості.

Ми впевнені, що один з ключових інструментів боротьби з антисемітизмом, шовінізмом, сексизмом та іншими суспільними фобіями — це освіта. Нажаль, багато підлітків в Україні навіть не знають про Голокост. І один з найдієвіших інструментів, щоб розказати про нього — це сучасний театр. Саме через театр наші учні з прифронтових міст можуть підключитися до складної теми Голокосту.
Георг Жено, режисер та художній керівник проєкту: “Театральний фільм “Я Анна і Хельга” важливо втілити сьогодні саме на сході України, тому що історія та час закільцювалися. Вони ніби замкнене коло, з якого немає виходу. Звичайно, можна це зробити у Ємені або Сирії, де тривають страшні війни, але ж автори цього проєкту живуть чи працюють в Україні. Ми дуже любимо цю країну! Тому помічаємо, що для більшості дітей в Україні тема Голокосту — дуже далека.

Ми сподіваємось, від того, що історія Анни та Хельги переноситься у наш час — час війни на Донбасі — ця тема стане емоційно ближчою для української молоді. А фігури Анни Франк та Хельги Геббельс більше не будуть лише персонажами зі шкільних підручників. Вони стануть ближчими для підлітків тут-і-зараз.

Наші учні на Донбасі добре знають, про що йде мова, коли говорять про страшне насилля на війні. Тому саме з ними ми й хочемо достукатися до їх однолітків з різних куточків Світу. Разом ми спробуємо розірвати це замкнене коло насилля”.
З особистих історій підлітків, чиє дорослішання припало на роки війни, та історій Анни Франк та Хельги Геббельс про часи Катастрофи — Другої Світової та Голокосту — автори проєкту спробують побудувати портрет сучасної Європи. Європи, що уражена та роз'єднана не лише пандемією COVID-19, а й побутовою нетерпимістю до Інших. А це — зерно, з якого може прорости нове велике зло. Чи є місце солідарності, дружбі та коханню у цьому новому світі? Як перемогти шовінізм? Чи може повторитися Голокост?

Команда театрального фільму “Я Анна і Хельга” разом зі школярами з прифронтових міст Донбасу досліджуватиме ці складні питання. Засновник Театру Переселенця в Україні та співрежисер фільму “Школа №3” Георг Жено, куратор міжнародної програми Театр Громадян та куратор PostPlayLab Ден Гуменний, керівник “Центру перформативної освіти” Яна Гуменна та художниця міждисциплінарного проєкту Misto to Go Анастасія Тарханова у червоній зоні військового конфлікту працюватимуть над створенням “безпечного простору” для вільної та сміливої розмови про складне: антисемітизм, легітимізоване насилля, шовінізм, пропаганду та гендерні стереотипи.
Ден Гуменний, сценарист проєкту: "Саме за допомогою театру ми можемо відрефлексувати та пропрацювати минуле, щоб воно не повторилося у майбутньому. Театр може бути терапією та лікувати старі рани. І наша спільна справа — за допомогою освіти та мистецтва будувати нову перспективу майбутнього".
Зйомки театрального фільму “Я Анна і Хельга” розпочнуться влітку 2022 року в Попасній (Луганська область) та Миколаївці (Донецька область), а прем’єра відбудеться восени на міжнародній YouTube-платформі Theatre 4 National Affairs. Крім того, ми плануємо провести покази театрального фільму та публічні обговорення з місцевими учнями та учасниками проєкту в шести школах на Сході України та у чотирьох — на Заході. Якщо ж через карантин та пандемію COVID-19 такі обговорення будуть неможливі наживо, то ми проведемо їх у онлайні.

Крім того, школи-партнери проєкту планують співробітництво у дослідженні теми насилля, антисемітизму і в пошуку шляхів до примирення та терпимості. І театральний фільм “Я Анна і Хельга” — один з пілотних проєктів довгострокової програми. Ми сподіваємось, що цей проєкт надихне й інші школи на заході та сході України приділити більше уваги темі Голокосту, щоб подібна Катастрофа ні в якому разі не сталася знову!
Команда проєкту
"Я Анна і Хельга"
(міжнародний театральний проєкт
та театральний фільм)
  • Георг Жено
    Режисер
  • Анастасія Тарханова
    Художниця
  • Ден Гуменний
    Сценарист
  • Яна Гуменна
    Сценаристка

Робота над проєктом інспірована виставою Георга Жено “Я Анна та Хельга” (2012). Літературна основа — листи Хельги Геббельс, “Щоденник Анни Франк” та останній лист Магди Геббельс до старшого сина.

"Я Анна і Хельга"
це спільний проєкт
Школа №3 Миколаївка Донецька область
Agency for Safe Space
Школа №1 Попасна Луганська область
Perfosvita Центр перформативної освіти
PostPlayProduction Експериментальне мистецьке агентство
З усіх питань звертайтеся до нас
будь-яким зручним вам способом:

e-mail: perfosvita@gmail.com
телефон: +380(66) 153-21-92
Messenger | Instagram | Telegram
Made on
Tilda