Теодор Адорно, німецький філософ та композитор, писав: “Будь-яке народження має бути оплачено смертю, а будь-яке щастя — нещастям”. Чи завжди те, що сталося одного разу, має повторитися знову? Чому пошуки дружби та кохання приводять не до чарівного Граалю, а до нового спалаху насилля? І як народжується ненависть?
За даними дослідження ADL Global 100 Index в Україні зараз один з найвищих рівнів антисемітизму серед країн Східної Європи. За 4 роки він виріс з 32% до 46%. І ця тенденція зберігається. Крім того, в середньому кожен четвертий європеєць розділяє антисемістські стереотипи, а кількість націоналістично налаштованих правих постійно зростає.
Тому так важливо саме зараз говорити з людьми через мистецтво про нову небезпеку “правого повороту”. І ми хочемо роботи це з підлітками на Донбасі — у середовищі, де шовіністичні погляди приживаються найбільше. Бо бідність та війна аж ніяк не сприяють розвитку толерантності та терпимості.
Ми впевнені, що один з ключових інструментів боротьби з антисемітизмом, шовінізмом, сексизмом та іншими суспільними фобіями — це освіта. Нажаль, багато підлітків в Україні навіть не знають про Голокост. І один з найдієвіших інструментів, щоб розказати про нього — це сучасний театр. Саме через театр наші учні з прифронтових міст можуть підключитися до складної теми Голокосту.