міжнародний театральний проєкт та театральний фільм

Я АННА І ХЕЛЬГА

Що б сталося, якби Анна Франк та Хельга Геббельс зустрілися у бомбосховищі посеред сьогоднішньої війни у Європі — в Попасній, на Донбасі, в Україні?
Теодор Адорно, німецький філософ та композитор, писав: “Будь-яке народження має бути оплачено смертю, а будь-яке щастя — нещастям”. Чи завжди те, що сталося одного разу, має повторитися знову? Чому пошуки дружби та кохання приводять не до чарівного Граалю, а до нового спалаху насилля? І як народжується ненависть?

За даними дослідження ADL Global 100 Index в Україні зараз один з найвищих рівнів антисемітизму серед країн Східної Європи. За 4 роки він виріс з 32% до 46%. І ця тенденція зберігається. Крім того, в середньому кожен четвертий європеєць розділяє антисемістські стереотипи, а кількість націоналістично налаштованих правих постійно зростає.

Тому так важливо саме зараз говорити з людьми через мистецтво про нову небезпеку “правого повороту”. І ми хочемо роботи це з підлітками на Донбасі — у середовищі, де шовіністичні погляди приживаються найбільше. Бо бідність та війна аж ніяк не сприяють розвитку толерантності та терпимості.

Ми впевнені, що один з ключових інструментів боротьби з антисемітизмом, шовінізмом, сексизмом та іншими суспільними фобіями — це освіта. Нажаль, багато підлітків в Україні навіть не знають про Голокост. І один з найдієвіших інструментів, щоб розказати про нього — це сучасний театр. Саме через театр наші учні з прифронтових міст можуть підключитися до складної теми Голокосту.
Георг Жено, режисер та художній керівник проєкту: “Театральний фільм “Я Анна і Хельга” важливо втілити сьогодні саме на сході України, тому що історія та час закільцювалися. Вони ніби замкнене коло, з якого немає виходу. Звичайно, можна це зробити у Ємені або Сирії, де тривають страшні війни, але ж автори цього проєкту живуть чи працюють в Україні. Ми дуже любимо цю країну! Тому помічаємо, що для більшості дітей в Україні тема Голокосту — дуже далека.

Ми сподіваємось, від того, що історія Анни та Хельги переноситься у наш час — час війни на Донбасі — ця тема стане емоційно ближчою для української молоді. А фігури Анни Франк та Хельги Геббельс більше не будуть лише персонажами зі шкільних підручників. Вони стануть ближчими для підлітків тут-і-зараз.

Наші учні на Донбасі добре знають, про що йде мова, коли говорять про страшне насилля на війні. Тому саме з ними ми й хочемо достукатися до їх однолітків з різних куточків Світу. Разом ми спробуємо розірвати це замкнене коло насилля”.
З особистих історій підлітків, чиє дорослішання припало на роки війни, та історій Анни Франк та Хельги Геббельс про часи Катастрофи — Другої Світової та Голокосту — автори проєкту спробують побудувати портрет сучасної Європи. Європи, що уражена та роз'єднана не лише пандемією COVID-19, а й побутовою нетерпимістю до Інших. А це — зерно, з якого може прорости нове велике зло. Чи є місце солідарності, дружбі та коханню у цьому новому світі? Як перемогти шовінізм? Чи може повторитися Голокост?

Команда театрального фільму “Я Анна і Хельга” разом зі школярами з прифронтових міст Донбасу досліджуватиме ці складні питання. Засновник Театру Переселенця в Україні та співрежисер фільму “Школа №3” Георг Жено, куратор міжнародної програми “Театр Громадян” та керівник PostPlayProduction Ден Гуменний, керівник “Центру перформативної освіти” Яна Гуменна та художниця міждисциплінарного проєкту “Misto to Go” Анастасія Тарханова у червоній зоні військового конфлікту працюватимуть над створенням “безпечного простору” для вільної та сміливої розмови про складне: антисемітизм, легітимізоване насилля, шовінізм, пропаганду та гендерні стереотипи.
Ден Гуменний, сценарист проєкту: "Саме за допомогою театру ми можемо відрефлексувати та пропрацювати минуле, щоб воно не повторилося у майбутньому. Театр може бути терапією та лікувати старі рани. І наша спільна справа — за допомогою освіти та мистецтва будувати нову перспективу майбутнього".
Зйомки театрального фільму “Я Анна і Хельга” розпочнуться весною 2022 року в Попасній (Луганська область), а прем’єра відбудеться влітку 2022 року на міжнародній YouTube-платформі Theatre 4 National Affairs. Крім того, ми плануємо провести покази театрального фільму та публічні обговорення з місцевими учнями та учасниками проєкту в шести школах на Сході України та у чотирьох — на Заході. Якщо ж через карантин та пандемію COVID-19 такі обговорення будуть неможливі наживо, то ми проведемо їх у онлайні.

Крім того, школи-партнери проєкту планують співробітництво у дослідженні теми насилля, антисемітизму і в пошуку шляхів до примирення та терпимості. І театральний фільм “Я Анна і Хельга” — пілотний проєкт довгострокової програми. Ми сподіваємось, що цей проєкт надихне й інші школи на заході та сході України приділити більше уваги темі Голокосту, щоб подібна Катастрофа ні в якому разі не сталася знову!
Команда проєкту
"Я Анна і Хельга"
(міжнародний театральний проєкт
та театральний фільм)
Георг Жено
Режисер
Анастасія Тарханова
Художниця
Ден Гуменний
Сценарист
Яна Гуменна
Сценаристка

Робота над проєктом інспірована виставою Георга Жено “Я Анна та Хельга” (2012). Літературна основа — листи Хельги Геббельс, “Щоденник Анни Франк” та останній лист Магди Геббельс до старшого сина.

"Я Анна і Хельга"
це спільний проєкт:
З усіх питань звертайтеся до нас
будь-яким зручним вам способом:

e-mail: perfosvita@gmail.com
телефон: +380(66) 153-21-92
Messenger | Instagram | Telegram
Made on
Tilda