міжнародний освітній та мистецький проєкт з біженцями та молоддю СходУ України (Бауцен, Німеччина)

Misto to Go School: Симпозіум «Школа культурних ініціатив громадянського суспільства РЕАЛЬНІСТЬ»

Спільний проєкт Misto to Go та Лабораторії перформативних дебютів.

Що таке мистецтво під час війни? Невже простір, де народжується тепло між людьми, не є найкрасивішим витвором мистецтва?
Разом із міжнародними експертами ми обговорили ідеї проєктів українських біженців та молодих людей, які зараз проживають в Україні. Серед іншого, нас хвилює питання: наскільки розвиток нових життєвих перспектив для людей, які так багато втратили у своєму житті, є «справжнім мистецтвом».

ЯК МИСТЕЦЬКІ ПРОЄКТИ МОЖУТЬ СПРИЯТИ МИРУ ТА ДІАЛОГУ?

У грудні минулого року команда Misto to Go у складі: Георг Жено, Яна Гуменна, Ден Гуменний, Ольга Бакуха та Анастасія Тарханова працювали над цим питанням зі школярами та школярками із прифронтових міст Донбасу. У той самий час на кордоні з Білоруссю скупчувалися російські війська, що хоч і сприймалося як загроза, але ніхто не міг та й не хотів припускати масштабів сьогоднішньої війни.

Багато наших учнів вимушені були переїхати до Бауцену (Саксонія). Тут вони знайшли притулок та підтримку своїх давніх вчителів у Thespis Zentrum.

Федеральне міністерство закордонних справ Німеччини підтримує проєкт Misto to Go з 2018 року. Георг Жено, Ден Гуменний та Яна Гуменна займаються проєктами у сфері культури зі школярами та мешканцями Донбасу від 2014 року.
На Симпозіуму були представлені три мистецькі соціальні проєкти, які створили молоді біженці з Попасної, Миколаївки, Бахмуту та інших міст Сходу України.
«Square party» — перша прем’єра театральної платформи «Банка огірків»
«SQUARE PARTY»

Першого вечора відбулася прем’єра театральної платформи «Банка огірків»: одного з проєктів-фіналістів Misto to Go School-2021, що отримали можливість реалізації цього року. Авторки проєкту: Євгенія Стрижкова та Віола Стороженко визначають свій театр як український, але існуючий у саксонських реаліях.

У постановці «Square party» вони реконструюють атмосферу безкінечної донбаської вечірки. Художниці відтворили за колективними спогадами простір свого підліткового свята, яке було в кожному місті Донбасу. Для них це було найкращим місцем свободи, дружби, бунту, дорослішання та самовираження. Графіті з освідченням у коханні та техномузика тут існують разом з обов'язковими компонентами домашнього затишку: диваном, килимом та фікусом у горщику.
Учасники вистави мали мету: разом зібрати спогади про Донбас, який вони пам'ятають як найкреативніше, самобутнє та радісне місце на землі. Насамперед – для себе, щоб мати фізично таке донбаське місце сили у Саксонії, щоб запросити до нього та поділитися його заряджаючим ритмом із жителями Бауцена.
Один із глядачів — польський театрознавець Матеуш Масловскі — після показу сказав, що ніби побував на нью-йоркській срібній «Фабриці» Енді Уорхола, легендарному місці, яке провокувало стиль, любов, свободу та божевільне мистецтво у минулому столітті. Виставу за колективним рішенням керівництва Thespis Zentrum було взято у репертуар. І навесні у Саксонії на постійній основі відкриється донбаська «Фабрика».
«Mykolaivka TV» пілотний проєкт телевізійного каналу
«MYKOLAIVKA TV»

Це пілотний проєкт майбутнього телевізійного каналу, що базується на історії маленького містечка на Донбасі, якому важливо зберігати своє минуле та поширювати його у майбутнє. На сьогодні команда проєкту зняла три документальні фільми — прототипи майбутніх програм каналу.

Головні герої «Mykolaivka TV» — це мешканці дивовижної Миколаївки, містечка між Слов'янськом та Бахмутом. Ці люди у невеликих роликах занурюються в події минулих років, пригадують надзвичайні історії та діляться таємницями міста.

Як впливає школа провінційного містечка на дітей, які проживають багато напружених подій та живуть у скрутних реаліях? Чому дехто з героїв вважає, що Миколаївка – не місце для суму? Та як приготувати справжній український борщ, рецепт якого передається із покоління в покоління?

Тизер проєкту можна переглянути на YouTube-платформі Theater 4 National Affairs, а наприкінці січня 2023 відбудеться прем'єра перших документальних фільмів каналу.
«Сестри» — проєкт про безпечний простір
«СЕСТРИ»

Це проєкт про безпечний простір, у якому дівчата-підлітки можуть почуватися комфортно. Тут можна не боятися осуду, ділитися своїми думками, отримати консультацію і підтримку, не лише одна від одної, а й від професійних експертів.

У рамках проєкту було розроблено сайт: http://soulsisters.com.ua/. Основою сайту став блог, що складається з історій дівчат. Блог є своєрідною книгою, в якій щиро висвітлено життя, думки і все, що турбує сучасних дівчат.

Другою не менш важливою частиною сайту є онлайн-чат. Всі запити з онлайн-чату надходять модераторам на пошту або у додаток, де фахівці можуть спілкуватися з дівчатами. Комунікація є анонімною та повністю захищеною. Онлайн-чат підтримки вже розпочав свою діяльність за робочим графіком.
«У цей непростий час я добре розумію, як українським дівчатам не вистачає підтримки, а головне — професійної допомоги. Я знаю, що таке втрачати рідних, друзів і особливо важко, коли це трапляється у молодому віці. Кожна з нас має проблеми і їх ніхто не має права знецінювати. Як соціальний педагог і психолог-реабілітолог я отримую велике задоволення від того, що допомагаю людям. Тому буду рада, якщо моя порада або консультація хоч трохи, але відгукнеться у твоєму серці!»

Дар’я
психолог-реабілітолог проєкту «Сестри»
Також на платформі «Сестри» розміщено анонси заходів та фотозвіти з проведених зустрічей. Наразі сайт планується перекласти англійською, німецькою та арабською мовами. Аби розширити проєкт та залучати дівчат та жінок із Німеччини та країн Близького Сходу.
Під час Симпозіуму відбулася унікальна зустріч українських та німецьких підлітків у рамках нашого партнерського проєкту в Junges DT. Також Deutsches Theater Berlin презентував результати своєї діяльності у форматі гостьової вистави “Linie 8 und Pudding für alle!”.

Український телеведучий, незмінний коментатор міжнародного конкурсу «Євробачення», лауреат премії «Celebrity Awards 2020» у номінації «Телеведучий року», Тімур Мірошниченко відкрив Симпозіум вітальним словом. Він підтримав юних українців онлайн, адже дуже важливо, що вони не залишили улюблену справу, а продовжують робити великий внесок у культурний розвиток України навіть знаходячись далеко від дому.

Кирилл Репін, науковий співробітник Франкфуртського університету European-University Viadrina, став ведучим Симпозіуму та модерував дискусії після презентацій проєктів.

Симпозіум також відвідали: польський театрознавець Матеуш Масловські, який провів для учасників лекцію «Поняття почуття радості у театрі» та відомий німецький журналіст Степан Кош.

Команда проєкту
Misto to Go School:
Симпозіум «Школа культурних ініціатив громадянського суспільства РЕАЛЬНІСТЬ»
  • Георг Жено
    керівник (Німеччина)
  • Ден Гуменний
    керівник (Україна)
  • Яна Гуменна
    педагогиня
  • Анастасія Тарханова
    головна художниця
  • Євгенія Стрижкова
    Авторка проєкту "Square Party"
  • Віола Стороженко
    Авторка проєкту "Square Party"
  • Альбіна Бакуха
    Авторка проєкту "Mikolaivka TV"
  • Дар'я Шулік
    авторка проєкту "Сестри"
  • Ольга Бакуха
    педагогиня
  • Єлизавета Щербанова
    PR-менеджерка
  • Аліса Кузнєцова
    фотографка
  • Вікторія Городинська
    фотографка
Misto to Go School — Школа культурних ініціатив громадянських суспільств РЕАЛЬНІСТЬ
проєкт створено за фінансової підтримки програми "Східне партнерство" Федерального міністерства закордонних справ Німеччини
Agency for Safe Space
Mediafrontline
Центр перформативної освіти Perfosvita
Центр перформативної освіти Perfosvita
PostPlayLab
PostPlayLab
PostPlayLab
Школа №3 Миколаївка Донецька область
Школа №1 Попасна Луганська область
програма
З усіх питань звертайтеся до нас
будь-яким зручним вам способом:

e-mail: perfosvita@gmail.com
телефон: +380(66) 153-21-92
Messenger | Instagram | Telegram
Made on
Tilda